Tüplü Dalış ve İlk Yardım Eğitimi

Datça Bölgesi’nde faaliyet göstermek üzere Datça Yarımadası ve civarında, denizde meydana gelecek olaylar sonucu ortaya çıkabilecek arama kurtarma ihtiyaçlarına Sahil Güvenlik Komutanlığı koordinesinde ve herhangi bir ücret talep etmeksizin destek sağlamak maksadıyla kurulmuştur.

Türkiye’de denizlerde arama kurtarma faaliyetlerini koordine ve icra etme görevi 2692 sayılı Sahil Güvenlik Komutanlığı Kanunu ve 12 aralık 2001 tarihli Türk Arama Kurtarma Yönetmeliği ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’na verilmiştir. Bu nedenle, yukarda belirtilen bölgede yapılacak herhangi bir arama kurtarma faaliyeti tamamen Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı arama kurtarma merkezlerinin koordinasyonunda icra edilmektedir.

DATÇA DENİZ ARAMA KURTARMA BİRİMİ, 2011 yılında UÇANBALIK DALIŞ MERKEZİ desteği ile, her biri kendi alanında uzman gönüllüler tarafından kurulmuş olup, yukarda belirtildiği gibi Sahil Güvenlik Komutanlığı’na destek sağlamak maksadıyla faaliyetlerine devam etmektedir.

Herhangi bir zor durumda kalan tekne, VHF 16. kanaldan çağrı yaparak veya +90252 712 8300 nolu telefondan Sahil Güvenlik Datça ile irtibat kurması durumunda 24 saat kesintisiz hizmet veren harekat merkezine ulaşabilmektedir.

  • RSS
  • Youtube
  • Facebook
  • Twitter
  •