top of page
 • Ne kadar derine inebilirsiniz ?
  Gerekli eğitim ve tecrübeyle sportif tüplü dalışın limiti 40 metre. Yeni başlayan dalıcıların dalış derinliği 18 metre ve daha sığdır. Bunlar limitler olmasına rağmen en popüler dalışların yapıldığı derinlik suyun daha sıcak ve renklerin daha canlı olduğu 12 metreden daha fazla değildir.
 • Dalışla ilgili en yaygın yaralanmalar ve hastalıklar nelerdir ?
  Deniz yaşamının neden olduğu en yaygın yaralanmalar çizik ve sokmalardır. Bunların bir çoğu dalış elbisesi giyerek, dipten uzak kalarak ve el ve ayaklarınızı nereye koyduğunuza dikkat ederek önlenebilir.
 • Klostrofobi hissedersem ne olur ?
  Bir sürü ekipman kuşanmak zor görünse de birçok insan SCUBA dalışının “ağırlıksızlığının” oldukça özgürlük verici olduğunu düşünmektedirler. Eğer maskenin sizi hapsettiğini düşünüyorsanız Modern dalış maskelerinin saydam modellerini tercih edebilirsiniz. Eğitiminiz süresince eğitmeniniz öğrenmenin her aşamasında rahat olmanız için size yeterli zaman verip koçluk yapacaktır. Eğitmeniniz düzenli olarak dalan yeterli bir dalıcı olmanız için gereken her bir beceriyi iyice öğrenmeniz için sizinle sizin temponuzda çalışır.
 • ~ En iyi ekipmanın hangisi olduğunu nasıl bilebilirim ?
  Kolay. En iyi ekipman diye birşey yoktur ancak sizin için en iyi ekipman vardır. SCUBA ekipmanı geniş bir ihtiyaç, ilgi alanı ve ölçü yelpazesini kapsayan harika bir çeşitlilik içerir. Dalış Merkezimizdeki profesyoneller, öncelikleriniz, vücudunuz ve cüzdanınıza en uygun ekipmanı bulabilmenize yardımcı olmak için eğitilmişlerdir. Bu profesyoneller doğru takımı kurmanıza yardımcı olur ve yıllar sürecek keyifli ve emniyetli kullanım için hizmet ve destek sağlarlar.
 • ~ Kursun içeriği nedir ?
  Dalışı öğrenmek zor değildir fakat yapmaya değer tüm aktiviteler gibi biraz zaman ve çaba gerektirir. PADI Açık Deniz Dalıcı Kursunun üç bölümü de çok hoşunuza gidecek: Bilgi Geliştirme, Sığsu dalışları ve Açık Deniz dalışları PADI Açık Deniz Dalıcı Kursu inanılmaz derecede esnek ve performansa dayalıdır. Bunun anlamı PADI Dalış Merkeziniz ne kadar hızlı ilerlediğinize bakarak programı geniş bir müfredat çeşitliliği ve tempo içinde sunabilir. Eğitim kitabınızı kendiniz daha önceden okumalı ve videoyu seyretmiş olmalısınız. Ancak bir çok insan daha yavaş bir müfredatı tercih etmektedirler. Eğitim programlarını öğrenmek veya özel veya yarı özel kurslar için Dalış Merkezimizle temas kurun. 1. Bilgi Geliştirme – bu size temel prensip ve prosedürleri tanıtır. Basıncın vücudunuzu nasıl etkilediği, en iyi ekipman nasıl seçilir ve dalışları planlarken dikkate alınması gerekenler gibi şeyleri öğrenirsiniz. Bilgi Geliştirmeyi PADI Açık Deniz Dalıcı Eğitim kitabını’nın beş bölümünün herbirini okuyarak ve aynı anda PADI Açık Deniz Dalıcı video’sunu (öğreneceğiniz becerileri de önceden gösterir)seyrederek kendi kendinize tamamlarsınız. Eğer kişisel bilgisayarınızla öğrenmek isterseniz PADI Açık Deniz Dalıcı manuel ve video’sunu bir arada CD-ROM olarak alabilirsiniz. Her bölümde öğrendiklerinizi eğitmeninizle kısaca gözden geçirir ve tam olarak öğrendiğinizden emin olmak için kısa bir test olursunuz. Kursun sonunda bütün anahtar konseptleri ve fikirleri öğrendiğinizden emin olmak için sınav olursunuz. 2. Sığ Su Dalışları – dalışın tamamı bundan ibarettir. Temel SCUBA becerilerini havuz benzeri bir ortamda geliştirirsiniz. Burada ekipmanınızı hazırlamaktan, başınızı sudan çıkarmadan maskenizi kolayca boşaltmaya kadar herşeyi öğreneceksiniz. Burada gerekli olması durumunda kullanmak için hava kaynağı paylaşmak gibi acil durum becerilerini de öğreneceksiniz. İlaveten bazı oyunları oynayabilir, yeni arkadaşlar edinebilir ve iyi zaman geçirebilirsiniz Her biri diğerinin üstüne kurulu beş sığ su dalışı vardır. Açık denizde ihtiyacınız olan beceriler bu beş dalışlık kursun üstüne kuruludur. 3. Açık Deniz Dalışları – sığ su dalışlarınızdan sonra siz ve arkadaşlarınız PADI Eğitmeninizle eğitimlerinize bir dalış bölgesinde açık deniz dalışlarıyla devam edersiniz. Bu herşeyi biraraya getirerek eğlendiğiniz ve sualtı macerasını kursun başlangıç seviyesinde tam olarak tecrübe ettiğiniz andır. Bu dalışları yaşadığınız yerin yakınında bir haftasonu veya tatilde egzotik yerlerde yapabilirsiniz.
 • ~ Korkulacak ne var ?
  Tüplü dalış zorluklarınızla yüzyüze gelmeniz ve yaşamınızı yeniden şekillendirmeniz için eşsiz bir olanak sağlar. Dalıcı olmak günlük yaşamınızı daha güvenli karşılamanızı sağlar. Dalış gibi bir aktiviteye başladığınız zaman bazı sorularınızın olması normaldir. Dalış Merkezimiz ve Eğitmenlerimiz sorularınıza cevap verebilir. Katılılmcıların sıkça sorduğu bir çok sorunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz:
 • ~ Başlamak için neye ihtiyacım var ?
  Dalış malzemelerini seçmek ve kullanmak dalışın eğlenceli bölümlerinden biridir. Doğru ekipmanı bulmanız için Dalış Merkezimiz ve Eğitmenlerimiz size yardımcı olacaktır. Ekipmanın her parçası farklı bir fonksiyon gösterir ve hepsi bir arada sizi sualtı dünyasına adapte eder. Tüm dalışlar için gerekli standart ekipmanı öğrenmek için bugün dalışa başlayın. PADI Açık Deniz Dalıcı kursuna başlarken en azından kendi maskeniz, palet ve şnorkeliniz olabilir. Bunlar kişiye göredir ve Dalış Merkezimiz özellikleri size en uygun olanı seçmenize yardımcı olacaktır. Kursa başlarken ekipmanınızı almanız tavsiye olunur çünkü: Seçilmiş ekipmanla dalışı öğrenirken daha rahat olursunuz. Size uyan bir ekipmanla daha rahat edersiniz. Kendi malzemesine sahip olan dalıcılar daha çok dalarlar Kendi ekipmanınıza sahip olmak dalış keyfinin bir parçasıdır. Ne tür bir ekipmana ihtiyacınız olduğu dalacağınız yerdeki koşullara bağlıdır: Tropik, Soğuk, Normal, Teknik…
 • ~ Eğitime başlamadan önce ne gibi ekipmanlara ihtiyacım var ?
  Eğitim sırasında kullanacağınız ekipmanlar Uçanbalık Dalış Merkezi tarafından sağlanmaktadır. Fakat, daha sonra malzemenizi almak isteyebilirsiniz. Bu konuda eğitmenlerimiz size yardımcı olacaktır.
 • ~ Nerede dalabilirim ?
  Suyun Olduğu Heryerde. Tecrübe seviyeniz, dalış bölgesi, koşullar ve ilgi alanlarınız dalabileceğiniz yeri belirler. Örneğin: PADI Açık Deniz Dalıcı kursunu henüz bitirmişseniz herhalde bir sonraki dalışınızı Antartika buzullarında yapmazsınız. Ancak seyahat dergilerinde gördüğünüz sıcak, berrak sular için düşüncelerinizi sınırlamayın. Bazı en iyi dalışlar düşündüğünüzden daha yakın ve sıradışıdır. Dalacağınız yerle ilgili gerçek olarak en önemli şey orada dalmaya yetecek kadar eğitim ve tecrübe sahibi olmanız ve sizinle birlikte gelecek bir dalış arkadaşınızın bulunmasıdır. Dalış Merkezimiz harika dalışlar veya dalış tatili organizasyonu için size yardımcı olabilir. Başlamak için bugün arayın.
 • ~ Tüplü dalış pahalı mıdır ? Ücreti nedir ?
  Bütün diğer hobiler gibi, ilgi ve beklentileriniz oranında, az veya çok para harcayabilirsiniz. Uçanbalık Dalış Merkezinde, kurs süresince kullanacağınız malzemeler ücrete dahildir. Daha sonra, kendi kullanım kolaylığınıza ve ihtiyaçlarınıza göre malzemelerinizi seçebilirsiniz. Eğitmeniniz size bu konuda da yardımcı olacaktır. Diğer macera sporları ve dış aktiviteleriyle karşılaştırıldığında dalış pahalı değildir. Örneğin, en fazla aşağıdakiler için ödediğiniz kadar para ödersiniz: - Bir tam gün sörf dersi - Bir hafta sonu kaya tırmanma dersi - Bir hafta sonu kayaking dersi - Bir hafta sonu balık tutma dersi - Üç saat kadar özel golf dersi - Üç saat kadar özel su kayağı dersi - Barda güzel bir gece PADI Eğitmeninizin çok iyi eğitilmiş tecrübeli bir profesyonel olduğunu dikkate aldığınız zaman dalışı öğrenmek çok yüksek bir değerdir. Tüplü dalış derslerine yatırım yapın ve ömrünüzün sonuna kadar sizi eğlendirecek bir şey öğrenin. Dalış daha ilk günden arkadaşlarınızla paylaşacağınız yeni deneyimlerle yaşamınızı değiştirmeye başlar ve bunu neredeyse suyun olduğu heryerde yapabilirsiniz.
 • ~ Kurs için gereklilikler ?
  Eğer heyecan ve maceraya susamışsanız coşkulu bir PADI Dalıcısı olabilirsiniz. Aşağıdaki gereklilikleri de unutmamalısınız: Minimum Yaş: 14 yaşını doldurmuş kişiler kursu yasal bir bakıcı veya ebeveynleri olmadan alabilirler fakat ebeveynlerinin onayını almak mecburidir. Kursu başarıyla tamamlayan 15 yaş altı öğrenciler 15 yaşına girdikten sonra PADI Açık Deniz Dalıcı sertifikasına yükseltebilecekleri PADI Junior Açık Deniz Dalıcı sertifikasını almaya hak kazanırlar. Sağlıklı olmak: Güvenlik için bütün öğrencilerin dalış sırasında sorun yaratabilecek tıbbi durumlarla ilgili kısa bir anketi doldurmaları gerekir. Eğer hiçbir sorun yoksa formu imzalarsınız ve başlamak için hazırsınız. Eğer bu sorulardan herhangi birine olumsuz yanıt verirseniz bir güvenlik önlemi olarak doktorunuz durumu dalışla ilgili olarak değerlendirmeli ve dalışa uygun olduğunuzu gösteren tıbbi bir form imzalamalıdır. Fiziksel Zorluklar Hakkında: kursun performans gerekliliklerini yerine getiren herkes sertifika almaya hak kazanır. Fiziksel zorlukları olan kişilerin bu gereklilikleri yerine getirebilmeleri için birçok uyum tekniği vardır. Paraplegia, ampütasyon veya diğer zorluklara sahip kişiler PADI Açık Deniz Dalıcı sertifikasını sıkça kazanmaktadırlar. Daha belirgin fiziksel zorluğa sahip kişiler bile dalışa katılmaktadırlar. Daha fazla bilgi için Dalış Merkezimiz ve PADI Eğitmeninizle konuşun.
 • ~ Dalış Kursu ne kadar sürüyor ?
  Düşündüğünüzden daha kısa bir süre içinde dalıyor olacaksınız. PADI Açık Deniz Dalıcı kursunu eğitmeninizle ne kadar sık buluştuğunuza dayalı olarak tamamlayabilirsiniz. PADI kursları performansa dayalıdır ve bunun anlamı şudur; eğitmeniniz dalışı öğrenmenizle ilgilenir sınıfta ne kadar oturduğunuzla değil. Bunun anlamı düzenli olarak dalan emniyetli bir dalıcı olmak için ihtiyacınız olan zamana dayalı olarak daha hızlı veya yavaş kendi temponuzda devam edersiniz.
 • Ya köpek balıkları ?
  Şanslıysanız köpek balığı görürsünüz. Köpek balığına dair ülkemizde herhangi bir vaka kaydı bulunmamaktadır. Bunca yıllık dalış hayatımızda kendi sularımızda henüz kuyruklarının ucunu bile bize göstermemişlerdir. Ayrıca tüplü dalış yapanlardan ziyade zıpkınla balık avlayan dalıcılar için bu konu bir miktar risk olusturmaktadır.
 • Kadınların dalışa yönelik özel kaygıları var mıdır ?
  Hamileliğin dördüncü ayından sonrası haricinde, hayır. Menstruasyon durumunda dalış yapmanın dalıcı bayanlar üzerinde hiçbir zaman olumsuz bir etkisi görülmemiştir, normaldir ve kaygılanacak bir durum değildir.
 • Yüzme havuzunun dibine indiğim veya şnorkelle daldığım zaman kulakların ağrıyor. Bu benim bir SCUBA dalıcısı olmamı engeller mi ?
  Kulak ve sinüslerinizde bir bozukluk olmadığını var sayarsak, hayır. Rahatsızlık, kulaklarınıza basınç uygulayan su basıncının normal bir etkisidir. Şanslıyız ki henüz öğrendiğiniz gibi vücudumuz basınç değişikliklerine ayarlanacak şekilde dizayn edilmiştir.
 • Diabet, astım, alerji, kulak sorunlarıyla ilgili bir geçmişe sahip olmak veya sigara içmek bir kişiyi dalıştan alıkoyabilir mi ?"
  Kulakları, sinüsleri, solunum veya kalp fonksiyonlarını etkileyen veya bilinç kaybına neden olan herhangi bir durum dikkate alınmalıdır fakat bir kişinin aldığı riski tam olarak sadece bir doktor değerlendirebilir. Doktorlar scuba adayını değerlendirirken gerekiyorsa Divers Alert Network’e (DAN) danışabilirler.
 • Havamın tamamını bitirirsem ne olur ?
  Bu genellikle olmaz çünkü her zaman için ne kadar havanız kaldığını gösteren bir göstergemiz var. Bu şekilde yüzeye yeterli bir emniyet rezerviyle dönersiniz. Yine de sorunuzu cevaplarsak eğer havanız biterse arkadaşınızın yüzeye doğru çıkarken tek bir hava kaynağından hava paylaşmanıza olanak sağlayan yedek bir soluma sistemi vardır. Eğitimde öğreneceğiniz başka seçenekler de vardır.
 • ~ Dalışı Öğrenmek Neleri Kapsar ?
  PADI Açık Deniz Dalıcı kursuyla ilgili daha fazla bilgi almak için bizimle temasa geçmekten çekinmeyin, daha fazla ertelemeyin ve gecikmeyin. ” YA BAŞLAYACAKSINIZ, YA DA BENDE İSTİYORUM DEMEKTEN DAHA DERİNE İNEMEYECEKSİNİZ. “
bottom of page