top of page
Scuba Diving(Donanımlı Dalış) Nedir?

Donanımlı dalış su altında nefes alabilmek için özel ekipmanların kullanıldığı dalış türüdür. Scuba İngilizce'de Self-Contained Underwater Breathing Apperatus yani kendinden yeterli su altı solunum aygıtı tanımlamasının baş harflerinden oluşmaktadır. Bu sistem su altında beraberimizde taşıdığımız hava veya gazların ortam basıncına regüle edilerek solunmasını sağlar. Scuba günümüzde bu ekipmanla yapılan rekreasyonel(sportif) dalış aktivitelerini tanımlar.

Donanımlı Dalış İçin Gerekli Ekipmanlar

Donanımlı Dalış için gereken ekipmanlar gerçekleştireceğiniz dalışın profili ve dalış noktası özelinde değişebileceği gibi bazı ekipmanlar ise her dalıcının düzenli kullanımında olmalıdır. Sadece donanımlı dalış değil neredeyse her dalış türünün ekipman ABC'si olarak değer gören maske, palet ve şnorkel belki de dalış ekipmanları arasında en sık rastlanan ve hakkında en çok genel bilgiye sahip olunanlardır. 

Donanımlı dalışa özel olarak kullanılan malzemeler ise dalış elbisesi ( Dalacağınız bölge, yapacağınız dalış ve kişisel tercihlerinize bağlı olarak çok farklı şekillerde dalış elbiseleri vardır), regülatör, BCD (Buoyancy Control Device, Yüzerlilik Kontrol Cihazı veya Denge Yeleği olarak da bilinir), hava göstergesi, derinlik göstergesi, pusula ve dalış bilgisayarı olarak özetlenebilir. Burada bahsedilen, her dalışta kullanılan ekipmanlar ve daha fazlası hakkında en nitelikli bilgileri doğrudan her gün düzenli dalış yapan ekibimizden edinmelk için "İletişim" sayfamızdaki iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

bottom of page